Соціальний бізнес – що і до чого

cat image

Минулого року, ГО «Трудові ініціативи» започаткували серію просвітницьких подій про альтернативні бізнес-моделі в Україні. Ми зібрали підприємців у Києві та Львові для обговорення перспектив розвитку альтернативних форм малого бізнесу, які просувають ідею гідної праці та приносять користь своїй громаді. На черзі – дискусія в Івано-Франківську за участі представників місцевих самоврядних підприємств. (Дивіться деталі тут.)

Яким чином невеликі, локальні, солідарно організовані підприємства можуть дозволити вітчизняній економіці піднятись? Замість нарощування прибутків для збагачення одного власника чи групи власників, соціальні підприємці працюють задля вирішення проблем на місцевому рівні, прислухаючись до реальних потреб людей. Соціальне підприємництво має на меті використання коштів для позитивного впливу на громади, розвиваючи їх економічний потенціал та можливість інвестувати час та гроші в місцеві ініціативи.

Наприклад, Емаус Оселя у Львові водночас допомагає безпритульним здобути нові навички та служить пунктом прийому зайвих речей, які потім перепродають для підтримки програм оселі. Емаус є чи не єдиною спільнотою, яка надає можливість безхатькам не лише здобути економічну незалежність, а й психологічно реабілітуватись, віднайти сили та підтримку громади для стійкого особистісного розвитку.

Інші ж соціальні підприємства освоюють альтернативні економічні моделі та системи розподілу прибутків. Відомий ресторан UrbanSpace100 в Івано-Франківську має 100 мецентів-співзасновників, які спільно приймають рішення, які місцеві громадські проекти підтримати за зароблені кошти. Відкритий простір ресторану об’єднує активних людей, які мають сміливі ідеї розвитку Івано-Франківська та готові їх втілювати.

80% від чистого прибутку UrbanSpace100 направляються винятково на громадські проекти з розвитку міста. На сьогодні, за кошти від UrbanSpaceуже створено соціальну кампанію з прилаштування безпритульних тварин, розроблено проект сучасного скверу, зведено ігровий майданчик, адаптований до потреб звичайних дітей та дітей з обмеженими фізичними можливостями. Франківчани загалом реалізували більше 20 соціальних проектів за три роки існування ресторану.

Важливою складовою нових соціальних ініціатив є солідарність та суттєва зміна самого поняття лідерства. Замість культу особистості-бізнесмена, альтернативні моделі економіки просувають цінності взаємодопомоги, співпраці, важливості кожного окремого внеску до демократичних змін у країні.

На основі невеликих проектів соціальний бізнес стає платформою для практики співучасті у створенні суспільних благ. І хоча законодавча база для подібних ініціатив в Україні практично відсутня, численність альтернативних бізнесів зростає – як і їх вплив на справедливий економічний розвиток країни.

вас може зацікавити

cat

Чому соціальний бізнес важливий

Яким чином невеликі, локальні, солідарно організовані підприємства можуть дозволити вітчизняній економіці піднятись? Замість нарощування прибутків для збагачення одного власника чи групи власників, соціальні підприємці працюють задля вирішення проблем на місцевому рівні, прислухаючись до реальних потреб людей. Соціальне підприємництво має на меті використання коштів для позитивного впливу на громади, розвиваючи їх економічний потенціал та можливість інвестувати […]