Кривий Ріг охопили численні шахтарські протести

news image

Акції за підвищення заробітної плати та безпеки праці в Кривому Розі, що давали про себе знати протягом року завдяки діяльності Незалежної профспілки горняків України (НПГУ), що входить до складу Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ), знову опинилися в центрі уваги. Ескалація трудових конфліктів в регіоні дійшла до стихійних страйків у шахтах та захвату адміністративних приміщень: кількасот шахтарів у шести шахтах, які належать різним бізнес-групам, відмовилися виходити на поверхню, вимагаючи вищу зарплату, покращання умов та безпеки праці.

Протести розпочалися 4 травня на Криворізькому залізорудному комбінаті (КЗРК), де більше 400 працівників нічних змін шахт «Градійської», «Родини», «Тернівської» та частково «Жовтневої» відмовилися виходити на поверхню, вимагаючи підвищення зарплати для забійних груп до рівня 2012 року, еквівалентної 1000 дол. США. За повідомленнями НПГУ, керівництво підприємства погодилося на поетапне підвищення платні – у травні, серпні та грудні поточного року, але у світлі того, що в минулому домовленості адміністрацією не виконувалися, протести посиляться, якщо травневу зарплату не буде підвищено на 50%.

Незабаром спонтанний шахтарський протест перекинувся на дві шахти ПАТ «Євраз Суха Балка» – «Ювілейна» та «Фрунзе». За повідомленням протестувальників, 10 травня 300 шахтарів разом із головою осередку НПГУ на підприємтсві Сергієм Барабашуком знаходяться в шахті «Ювілейна» і також відмовляються виходити на поверхню. 70 шахтарів так само зайняли шахту «Фрунзе». Також 11 травня після зборів трудового колективу робітники захопили адміністративне приміщення «АрселорМіттал», 50 із них оголосили голодування до виконання вимог, в той час як біля будівлі пройшов мітинг у кількасот працівників. Протестувальники вимагають зарплату у 1000 євро, а також відновлення будівництва та надання житла працюючим («АрселорМіттал»), припинення виведення працівників в аутсорсинг, виділення коштів на оздоровлення.

Свої вимоги працівники обгрунтовують підвищенням комунальних тарифів та загальним подорожчанням життя. Сьогодні зарплата шахтарів складає в середньому близько 10 тис. грн, зарплата обслуговуючого персоналу – 3 тис. грн.

Лідери НПГУ ведуть переговори з адміністрацєю підприємств, але та всіляко затягує процес та намагається ускладнити становище протестувальників. Зокрема, за повідомленнями, 10 і 11 травня вона блокувала спроби передати шахтарям «Сухої Балки», що знаходяться під землею, воду та харчі. Нещодавній протест на КЗРК супроводжувався звинуваченнями з боку адміністрації у проплаченості акції та сепаратизмі.

Перелічені підприємства, левові частки яких належать офшорним підприємствам українських та російських олігархів, входять у топ-20 підприємств гірничо-металургійного комплексу за обсягом сплачених податків.

UPD: За повідомленням лідера КВПУ Михайла Волинця Шахтарі «Ювілейної» піднялися на поверхню, для участі у переговорах, які відбудуться завтра, у той час як 142 працівника шахти «Фрунзе» залишаються під землею. У переговорах візьме участь представник Національної служби посередництва та примирення Ігор Чуб. До своїх вимог протестувальники додали пункт про відставку заступника гендиректора Батареєва-Науменко, який не дозволяв передавати протестувальникам харчі.