Міжнародна конфедерація профспілок засудила дії білоруської влади по відношенню до протестувальників

news image

Генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок (ITUC) Шаран Барроу звернулася до Президента Олександра Лукашенка з вимогою негайно відміними Декрет №3, припинити репресії та звільнити заарештованих учасників протестів.

Після «Маршу нетунеядців», який за згодою білоруської влади відбувся у Мінскьку 15 березня, а також – несанкціоновано – у Могильові та Гродно, залучивши кілька тисяч невдоволених соціально-економічною політикою білоруських громадян, за офіційними даними було здійснено понад 50 жорстоких затримань. Також невідомі намагалися силоміць забрати деяких учасників акції, застосовуючи зокрема сльозоточивий газ, від якого постраждали випадкові люди. Ще біля 10 активістів – за даними білоруських правозахисників – було доставлено у Могильовське відділення міліції. Затримані отримали до 15 діб позбавлення волі, а також зобов’язані виплатити великі штрафи. Деякі з протестувальників в результаті застосування фізичної сили з боку правоохоронців отримали серйозні поранення.

Окрім тих, хто в день прийняття Конституції Білоруської Республіки відстоював своє законне право на гідні умови праці, серед затриманих є й ті, хто потрапив у руки правоохоронців або постраждав від застосування сили випадково (перехожі, люди, що їхали на одному з активістами громадському транспорті тощо). Серед затриманих є громадянин Російської Федерації, який отримав 15 діб адміністративного арешту, в знак протесту проти якого він оголосив голодування.

«Марш нетунеядців» у Мінську – наймасштабніша за останній місяць акція за відміну Декрету №3 «Про попередження соціального утриманства», що його в народі назвали «Декретом про тунеядство», згідно якого громадяни, що офіційно перебувають у стані безробітних протягом півроку, зобов’язуються сплачувати податок на тунеядство один раз на рік. За міністерськими даними, з півмільйона офіційних безробітних лише 10 відсотків сплатили збір. Подібні акції мали місце у різних містах та селищах Білорусі.

Як зазначалося у ЗМІ раніше, білоруська влада відповіла на хвилю протестів деяким послабленням «хватки»: було прийняте рішення накласти дію Декрету мораторій на весь 2017 рік. Однак згідно останніх повідомлень, Олександр Лукашенко спростував інформацію про припинення дії Декрету. Натомість влада обіцяла перевірити, чи дійсно ті, хто сплатив податок, належать до групи «утриманців», і якщо людина потрапила туди помилково, повернути їй кошти. Однак ті, що поспішили з оплатою, скептично оцінюють шанси отримати своє назад.

Також згідно повідомлення міністра праці та соціального захисту Ірини Костевич від 19 березня, Міністерство підготувало проект змін до Декрету №3. Голова профспілки РЕП Генадій Фединич вважає, що дані кроки влади не зможуть погасити обурення мас. «Пропоновані поправки торкнулися дуже малої кількості людей і ніяк не вирішують проблему сотень тисяч тих, хто не може знайти гідну роботу, особливо у районних центрах, хоча б за 400 рублів, а не за 150-200, щоб якось прогодувати свою родину та сплатити за комунальні послуги. Тому депутатські поправки довіри до влади не додадуть і соціальної справедливості не відновлять», – відзначив профспілковий лідер.

Організатори попередніх акцій наголошують, що повторна акція протесту відбудеться 25 березня, коли білоруський народ відмічає День Волі.