Невдоволені податком на тунеядство пройшлися вулицями Мінську

news image

У Мінську відбулася масштабна акція протесту під назвою «Марш нетунеядців», спрямована проти Декрету №3, який було підписано у квітні 2015 року. В акції взяли участь близько 5 тисяч осіб. У Гродно та Могильові у цей час також відбулися багаточисельні протести, які, на відміну від Мінського, не були узгоджені з владою.

У відповідності до Декрету, громадяни Республіки Білорусь, що не працюють протягом півроку, зобов’язані один раз на рік сплачувати податок, який складає 20 базових величин (одна базова величина дорівнює більше 10 USD). У майбутньому норми Декрету хотіли імплементувати до Трудового Кодексу Білорусі, однак завдяки протистоянню незалежних профспілок та втручанню Міжнародної організації праці цю ініціативу не було реалізовано. Повідомлення про необхідність сплати податку на початку 2017 року отримали близько 500 тис. громадян. Згідно міністерських даних, станом на 20 лютого 2017 року – дати вичерпання строку сплати збору – гроші надійшли лише від 10 відсотків громадян, які отримали повідомлення.

На думку протестувальників, даний Декрет суперечить Основному закону країни та є неприйнятним з точки зору базових прав людини. Під час заходу мітингувальники прийняли резолюцію, в якій, зокрема, сказано, що Декрет №3 не відповідає Конституції та міжнародним зобов’язанням Білорусі, запроваджує соціально шкідливі механізми та застосування примусової праці. Окрім економічних вимог (створення нових робочих місць, відміна контрактної системи) протестувальники також висувають вимоги щодо зміни політичного режиму (проведення чесних виборів) та звільнення заарештованих учасників минулих акцій.

«Марш нетунеядців» став продовженням хвилі протестів, яка протягом останніх трьох тижнів прокотилася по багатьох містах та селищах Білорусі. Результатом «антидекретного» руху стала заява Президента Лукашенка 9 березня про те, що у 2017 році податок на тунеядство не стягуватиметься, в той час як кількість тих, хто вважається соціальними утриманцями, буде зменшено. Однак невдоволення населення не вщухає: обурені громадяни не погоджуються на мораторій та вимагають повної відміни Декрету.

Лідер Білоруського конгресу демократичних профспілок Олександр Ярошук, коментуючи мінську ходу, зазначає: «Марші протесту, що відбуваються останнім часом, у тому числі вчорашній у Мінську – це спроба провести повстання у гетто. Білоруський режим змушений вдягти на деякий час овечу шкіру та погоджуватися на деяку лібералізацію порядку у гетто, але при цьому свою вовчу сутність він змінювати не збирається і не може. Звідси ці звірині побиття і катування підлітків, звідси концентрація десятків водометів та автозаків».

Незважаючи на те, що акцію 15 березня у Мінську було узгоджено з владою, протягом ходи та одразу після неї правоохоронці здійснили кілька затримань, застосовуючи фізичне насилля. Було затримано близько 20 людей, серед яких громадські та політичні активісти, а також випадкові люди. Крім того, є повідомлення про те, що деякі учасники не повернулися додому після маршу.