Пенсійна реформа з точки зору дотримання прав жінок

news image

Реалізація прав жінок – не лише справа їх самих. Якщо у країні поважають і законодавчо підтримують права жінок, то зростає економічна справедливість і благополуччя всіх громадян. Про пенсійну реформу та систему охорони здоров’я у розрізі дотримання прав жінок говорили на засіданні міжфракційного депутатського об’єднання “Рівні можливості” – від імені ГО “Трудові ініціативи” доповідала провідна юристка Олена Михальченко.

«На жаль, красномовна назва проекту Закону щодо пенсійної реформи зовсім не відповідає її змісту, оскільки в законопроекті йдеться переважно про скорочення видатків Пенсійного фонду, скасування окремих видів пенсій та зміну окремих параметрів солідарної пенсійної системи. Все це може призвести не тільки до значного скорочення кількості пенсіонерів, які через нові умови не зможуть вийти на пенсію, але й до поглиблення зубожіння українських пенсіонерів. Особливо вразливими у цій ситуації можуть опинитися саме жінки, через велику тіньову зайнятість та відпустки по догляду за дитиною», – зазначає Олена.

Ідеться про законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», підтриманий Верховною Радою України у першому читанні 13 липня 2017 року. Певні його положення негативно вплинуть на становище працівників та зокрема жінок, беручи до уваги обов’язки домашньої роботи та підробітку, які у нашому суспільстві частіше беруть на себе жінки, і які віднімають у них стаж.

Про це коментує Наталія Левицька, голова гендерного комітету Конфедерації вільних профспілок України: «Зменшення розміру пенсій у нових пенсіонерів може призвести до порушення положень Конвенції № 102 МОП, яку Україна ратифікувала у 2016 році. Положеннями цієї Конвенції передбачено, що пенсія за віком на момент виходу на пенсію рекомендується на рівні 40% заробітку працівника після 30 років стажу, який враховується для призначення пенсії. Але в реаліях пенсійної реформи виконати це буде неможливо, що посилить бідність серед пенсіонерів».

Пенсійна реформа пропонує збільшення страхового стажу до 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, що є завеликим не тільки для визначення права на пенсію, а й для встановлення мінімального розміру пенсії. «Реалізація цієї пропозиції може призвести до втрати права на пенсійне забезпечення для великої кількості громадян. Збільшення розміру необхідного страхового стажу для отримання права на призначення пенсії, зважаючи на фінансову неспроможність багатьох громадян,  фактично призведе до завуальованого підвищення пенсійного віку, а у деяких випадках означатиме фактичне скасування права на пенсійне забезпечення для багатьох,» – стверджує Олена Михальченко.

Інші положення закону стосуються зменшення величини оцінки одного року страхового стажу, фактичне зменшення розміру пенсій при перерахунку, та обмеження права громадян на пільгове пенсійне забезпечення, в тому числі для людей, робота яких передбачає шкідливі та важкі умови праці.

Юристи ГО «Трудові ініціативи» продовжують моніторинг нового законодавства, аби захистити права жінок та забезпечити гідність працівників задля економічної справедливості в Україні.