Профспілки і київські працівники ринків у запеклих сутичках із імовірними рейдерами

news image

У грудні відбувся ряд зіткнень на великих вуличних ринках м. Києва. Зокрема, нещодавно Харківський ринок у Києві став місцем запеклих сутичок між працівниками ринку та озброєними людьми, імовірно найнятими рейдерами для розчищення території. 25 грудня на Лісовому ринку, також у м. Києві, загинув один вуличний торговець, ще одинадцять осіб було поранено внаслідок імовірного підпалу ринкових кіосків. Як повідомляють працівники ринку, рейдери неодноразово нападали на торговців, знищуючи їх товари та кіоски і погрожуючи вбивством їх лідерів.

Під очільництвом Вільної профспілки підприємців України (ВППУ) працівники ринку організували групи самооборони і звернулися із закликом про допомогу до українських військових ветеранів та членів волонтерських батальйонів.

Профспілка припускає, що поліція послідовно утримувалася від втручання у бійки або навіть сприяла нападам на кіоски. Працівники ринку та ветерани стверджують, що після розгрому Харківського ринку їх зусиллями було затримано майже 40 тітушок (озброєних найманців). Торговці ринку затримали нападників для того, щоб видати їх поліції. Тим не менше, як зазначають самі працівники ринку, у деяких із затриманих ними нападників були поліцейські посвідчення.

Напади на вуличні ринки – це не нове явище в Україні. Часто навіть приватні ринки розташовуються на землях комунальної форми власності, що сприяє боротьбі за них представників різних бізнес-структур та пов’язаних із ними корумпованих можновладців. На противагу цьому, протягом останніх кількох років вуличним торговцям вдалося все краще самоорганізуватися для протистояння рейдерам. ВППУ продовжує свою діяльність на десятках великих ринків у різних регіонах України, у той же час створюючи представницькі групи для переговорів і зустрічей із місцевою владою або приватними землевласниками для того, щоб протистояти рейдерам та незаконному тиску землевласників або корумпованих можновладців.

Наразі не встановлено, що саме спричинило нову серію імовірних рейдів на ринки м. Києва і де пролягає межа між словом закону та безчинством для знищення ринків. ВППУ зазначає, що її члени на Харківському ринку не отримували жодних попереджень, але вказує на те, що адміністрацією було здійснено спробу підняти орендну плату за місця на ринку із 1200 грн. за місяць до 2000 грн. за день без попередження. Якою б не була причина цих дій, очевидно незаконні рейдерські напади набули широкого масштабу із сотнями озброєних кийками чи навіть травматичними пістолетами осіб, що призвело до насильства та жертв. Ринкові торговці також залучили на свій бік сотні небайдужих, у тому числі велику кількість членів організованих волонтерських батальйонів. У межах Києва є десятки тисяч працівників ринків, рейдерські атаки проти яких викликали суспільний резонанс. Хвиля насильницьких рейдів та фактична бездіяльність чи навіть співучасть у них представників місцевої влади створює небезпечну ситуацію та сприяє дестабілізацї.

ВППУ закликає представників місцевих та вищих органів державної влади дотримуватися принципів верховенства права, недоторканості життя і власності людей, а також вступити в діалог із активістами профспілкового руху із метою вирішення конфлікту та викриття корупційних схем, що лежать в його основі.