Скасували заборону більше 450 професій для жінок

news image

Міністерство охорони здоров’я скасувало наказ, яким визначався перелік з понад 450 заборонених для жінок професій. Наприклад, жінка не могла бути водієм автобуса, машиністом поїзда або його помічником. Для порівняння, жінка може бути водієм тролейбуса або трамвая, а автобуса\поїзда – ні.

Наказ Міністерства охорони здоров’я №256 датується ще груднем 1993 року. Цим документом в Україні затвердили перелік важких робіт та робіт зі шкідливими й небезпечними умовами праці, на яких заборонено застосування праці жінок. До переліку «заборонених професій» ввійшли різні професії у цілих галузях: транспорту, металообробки, електротехнічного та хімічного виробництва, лісозаготівельних робіт тощо.

Комітет ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок як раз зазначав, що список професій, заборонених для жінок, який охоплює широке коло професій і галузей, де немає ніяких об’єктивних підстав для такої заборони, тим самим обмежує економічні можливості жінок і їх доступ до повноважень в цілій низці галузей, зокрема, сільському господарстві та промисловості. Комітет рекомендував переглянути список заборонених професій і секторів, заохочувати і полегшувати доступ жінок до раніше заборонених професій за рахунок покращення умов праці, охорони здоров’я і безпеки.

Як зазначає провідна юристка ГО “Трудові ініціативи” Михальченко Олена: “Відміна наказу – безперечно позитивний крок в усуненні дискримінції щодо жінок на ринку праці, однак працювати за будь-якою професією чи ні – це особиста справа кожного. Тому першочергова справа – сфокусуватися на тому, щоб на кожній роботі у кожній галузі були гідні та безпечні умови праці для всіх працюючих – жінок та чоловіків”.