Скажи «Стоп!» насильству у сфері праці: розпочинаємо кампанію за ратифікацію конвенції МОП №190

news image

У партнерстві з Конфедерацією Вільних Профспілок України (КВПУ), за підтримки Центру Солідарності в Україні, ми розпочинаємо інформаційну та адвокаційну кампанію, мета якої – привернути увагу громадськості до проблеми гендерно обумовленого насильства, домагань, цькування та мобінгу у сфері праці. Адвокаційний компонент кампанії спрямований на просування ратифікації Україною Конвенції МОП №190 (Violence and Harassment Convention), яка встановлює основоположні принципи щодо протидії насильству та домаганням у сфері праці. 

Кожне друге звернення до юридичної клініки ГО «Трудові ініціативи» – від працівників та працівниць, порушення трудових прав яких так чи інакше супроводжувалося цькуванням з боку роботодавця або менеджменту. Наразі, ми не володіємо репрезентативними даними про поширеність проблеми насильства у сфері праці в Україні, проте зі звернень до нашої юридичної клініки можна визначити, що найчастішими видами цькування на роботі є словесні домагання у вигляді непристойних жартів; дотики та приставання; психологічний тиск; невиплата зарплати як спосіб «покарання» за несубординацію; тощо.

Найчастіше, юристам складно зібрати необхідні докази, щоб включити утиски, неодноразові словесні образи, «жарти» сексуального характеру, або словесне приниження з боку роботодавця до судової справи. Відповідно, випадки цькування на роботі залишаються поза увагою суду при розгляді справ про незаконні звільнення, невиплату зарплат, або перешкоджання законній діяльності профспілок.

Наприклад, юристам ГО «Трудові ініціативи» вдалося виграти судову справу на користь одинокої матері, працівниці банку в Тернопільській області, яку незаконно звільнили через те, що вона відмовилась від переходу на неповну зайнятість з обмеженою кількістю годин роботи на тиждень і зарплатою, яка становила 207 гривень (!) на місяць. Роботодавець вдався до економічного тиску та вербальних погроз, щоб витіснити працівницю з посади. Після шестимісячної судової тяганини, юристам вдалося вибороти компенсацію для працівниці, зробивши акцент на порушенні суто трудових прав жінки, проте компонент психологічного насильства та цькування не було взято до уваги в суді.

Відсутність законодавчого закріплення поняття насильства у сфері праці зв’язує руки юристам у подібних випадках. Хоча в законодавстві України є поняття «сексуальні домагання», проте за словесні образи чи жарти не прописана чітка відповідальність, а звернення до керівництва не спрацьовує, адже працівники здебільшого не готові ризикувати своєю роботою. Окрім того, в суспільстві існує стереотип про те, що жертва насильства провокує поведінку кривдника, і відсутність підтримки з боку колег позбавляє працівників бажання викрити випадки насильства чи домагань.

Як ратифікація Україною Конвенції МОП №190 допоможе викорінити насильство у сфері праці?

Конвенція встановлюватиме основоположні принципи щодо протидії насильству та домаганням у сфері праці, якими керуватиметься Україна при створенні необхідних нормативно-правових актів, спрямованих на забезпечення гідних умов праці та створення сприятливого та безпечного робочого середовища, вільного від насильства.

Конвенцією будуть охоплюватися не лише випадки, що сталися безпосередньо на робочому місці працівників, але й в широкому контексті – такі, що трапилися в період роботи або пов’язані з роботою, оскільки прояви упередженого ставлення в сфері праці можуть статися, наприклад, по дорозі на/з роботи. Вони можуть вчинятися як щодо жінок, так і чоловіків у різних формах: фізичне насильство, сексуальне насильство, включаючи зґвалтування та сексуальні домагання, сексистські висловлювання та словесні образи, цькування (мобінг), психологічний тиск, погрози, економічний тиск та зловживання фінансовим становищем, залякування та переслідування.

Для того, щоб поширити норми Конвенції на якнайбільшу кількість осіб, вона застосовуватиметься до всіх категорій працівників, які працюють у формальному та неформальному секторі економіки, осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами, стажерів та осіб, які проходять професійну підготовку.

Яке визначення поняття насильства у сфері праці дає Конвенція МОП 190?

Насильство та домагання в сфері праці визначаються розробниками Конвенції як ряд неприйнятних форм поведінки і практик або загрози таких, здійснених одноразово чи систематично, метою, результатом або можливим наслідком яких є заподіяння фізичної, психологічної, сексуальної чи економічної шкоди, включаючи гендерно обумовлене насильство і домагання.

Повністю текст Конфенції доступний тут (французькою, іспанською, арабською, російською) 

Також дивіться матеріал від експертів ГО “Трудові ініціативи” 

Як долучитися до кампанії проти насильства у сфері праці?

Перший етап кампанії відбуватиметься паралельно з глобальною щорічною міжнародною кампанією «16 днів активізму проти насильства», яка розпочинається 25 листопада та триватиме до 10 грудня (День прав людини). Слідкуйте за анонсами подій у соцмережах @gotrudovi, діліться дописами на тему викорінення насильства у сфері праці, використовуючи теги #StopGBVatWork#ratifyC190 #КонвенціяМОП190 #стопнасильству

Якщо ви потерпаєте від цькування або насильства на робочому місці, звертайтесь за консультацією до юридичної клініки ГО «Трудові ініціативи» за телефонами +38-063-363-64-74+38-066-839-17-75, або пишіть нам на info@trudovi.org.