Стоп гендерно обумовленому насильству у сфері праці

news image

ГО “Трудові ініціативи” приєднуються до міжнародної кампанії “16 днів проти насильства,” яка щорічно триває від 25 листопада до Дня прав людини 10 грудня. Двері нашої юридичної клініки завжди відчинені для всіх, хто потерпає від насильства на робочому місці та потребує юридичної підтримки. #EndGBV #16days #ILOendGBV #humanrights

Насильство на робочому місці здебільшого є невидимим – законодавство не містить чіткого визначення цього поняття, а статистику щодо цькування на роботі складно зібрати. Гендерно обумовлене насильство – це різновид насильства, який виникає в результаті нерівного розподілу влади та ресурсів між чоловіками та жінками або це є насильство, спрямоване на те, щоб “покарати” людину за “невідповідність” певним гендерним стереотипам.

Економічна нерівність призводить до того, що саме жінки найбільше потерпають від гендерно обумовленого насильства на роботі, проте цю проблему у суспільстві замовчують, не бачать, не бажають помічати – або ж просто нормалізують. Мовляв, “сама винна.” Окрім негативних фізичних та психологічних наслідків для жертви, насильство має й чіткі економічні наслідки. Щороку Україна втрачає до $208 мільйонів за рік внаслідок насильства щодо жінок, згідно з дослідженням UNFPA, опублікованим минулого року. 

Жертви гендерно обумовленого насильства не мають системної підтримки для того, щоб безпечно повідомити про домагання, а в суді їм ще й належить довести свою правоту. Якщо насильство чинить роботодавець, то на його стороні більше ресурсів та переваг, щоб виграти справу через зустрічний позов щодо відновлення честі, гідності і репутації. У цьому випадку, профспілки мають діючі важелі впливу, щоб запобігти насильству на роботі – наприклад, можливість включити положення про протидію насильству до колективного трудового договору. 

Міжнародні профспілкові організації закликають громадськість об’єднати зусилля для протидії насильству. Триває адвокаційна кампанія щодо створення Конвенції Міжнародної Організації Праці, яка встановить міжнародний стандарт законодавчого визначення гендерно обумовленого насильства. Світова спільнота вимагає, щоб Міжнародною Організацією Праці було прийнято конвенцію про гендерно обумовлене насильство якомога швидше. У червні 2019-го відбудеться Конгрес МОП, на якому і вирішать, яким чином сформулювати остаточний документ Конвенції. 

Дізнайся більше на сторінці кампанії: https://16dayscampaign.org/…/2018-16-days-toolkit-iloendgbv/