Створено платформу громадянського партнерства «За право на страйк»

news image

11 травня у приміщенні Укрінформу відбувся круглий стіл на тему «Найманий працівник та його інтереси. Хто захистить і як відстоювати?», організований ГО «Трудові ініціативи» та Офісом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Захід було присвячено створенню платформи громадянського партнерства «За право на страйк» та підписанню Меморандуму платформи. У заході також взяли участь представники українських профспілкових об’єднань.

Платформа «За право на страйк» покликана сприяти розвитку українського профспілкового руху, зокрема, у питанні реалізації права на страйк, яка в Україні наразі надзвичайно ускладнена: як зазначила у своєму виступі Уповноважений Верховної Ради с прав людини Валерія Лутковська, наразі процедури, які потрібно пройти перед страйком, займають 80 днів, що нівелює дієвість страйку як засобу вирішення проблем працівників. Згідно поточного українського законодавства представникам деяких галузей страйкувати взагалі забороняється (зокрема транспорт, державна служба), а також відсутні чіткі критерії, за яких страйк є незаконним. Як зазначив голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, законодавчі зміни часто спрямовуються на обмеження права на страйк, як-от нещодавно ухвалений Закон «Про ринок електричної енергії України», що забороняє страйки на підприємствах електроенергетики.

За словами провідної юристки ГО “Трудові ініціативи” Олени Михальченко, в Україні часто плутають поняття страйку та мирних зібрань: страйк передбачає саме припинення роботи підприємства, в той час як протест – значно ширше поняття й використовується не тільки для відстоювання трудових інтересів, а також є значно легшим за процедурою, ніж страйк.

Юрист ГО “Трудові ініціативи” Георгій Сандул відзначив, що страйк – механізм захисту трудових прав, який широко застосовується у провідних європейских справах. Існування реального соціального діалогу, в тому числі у контексті реалізації права на страйк, за його словами, є показником економічної стабільності, зокрема, для іноземних інвесторів.

Платформа «За право на страйк» спрямує об’єднані зусилля громадських та профспілкових організацій в бік удосконалення законодавства у сфері захисту прав та інтересів сторін колективних трудових спорів, а також координації дій, спрямованих на популяризацію профспілкового руху.