TUS2017: як ми профспілкувалися

news image

П’ять днів на узбережжі Чорного моря, 51 учасників та учасниць, 9 дітей, 10 тренерок та тренерів, 2 мирних зібрання, 5 команд та один Кубок школи – такий відлік до справжнього початку громадської роботи молодих профспілківців літньої школи ГО «Трудові ініціативи».

Тепер вони повертаються до своїх громад, готові застосувати набуті новаторства в правозахисній сфері та розкрутити радикально новий бренд профспілок як інституту захисту прав людини. Тренерки та тренери школи мали за мету надати профспілківцям засоби та стратегії публічної роботи. Проте створити функціональне бачення нових трудових реалій в Україні – завдання, власне, самих активісток та активістів.

Від законодавчих засад мирних зібрань у міжнародному контексті та в Україні профспілківці перейшли безпосередньо до практики. Їх голоси почули на вулицях Одеси, де вони провели захід «Профспілка – це круто!». В ході акції профспілківці відтворювали креативні слогани, роздавали інформаційні флаєри для перехожих та на власні очі переконувалися, що сила – в єдності.

Окрема вечірня сесія про вплив гендеру на професійне життя змусила учасників та учасниць замислитись про гендерні норми. Такі, здавалось би, прості та невинні речі як дитячі книги про професії змушують хлопчиків та дівчаток або ж сумніватися у своїй придатності до певної справи, або мати необгрунтовану впевненість у певному хисті.

Через низку запитань та відповідей профспілківці глибше усвідомили суть проблем сексизму, домашнього насилля, гендерної нерівності в оплаті праці та упереджень, які вносять дисбаланс не лише у професійне, а й в особисте життя.

Останні кілька днів профспілківці провели у майстерні творчих ідей, де вони вивчали стратегії креативного мислення та піару. Для того, щоб їх помітили у перенасиченому морі соцмереж, вони вчилися від «великих риб» піару, як переконливо та захоплююче сформулювати власну думку.

До того ж, профспілківці працювали над творчим конкурсом про роботу, якої ми прагнемо. Кожна із команд презентувала виступ у окремому стилі – від перформансу до відео. Із усмішкою вони створили мультимедійний діалог про серйозні перешкоди до повноцінної роботи інституту профспілок у нашій країні та про те, як їх вирішити.

Допомагали навіть наймолодші – діти профспілківців намалювали своє уявлення, ким вони хочуть бути, коли виростуть – і першими ж презентували свій колективний художній витвір. Кожна маленька учасниця чи учасник також отримали сертифікат про завершення школи, адже вони супроводжували своїх батьків протягом більшої частини занять, і їх енергія зробила школу ще яскравішою.

#tus2017 насправді створила власну культуру та самобутній голос, про який ще почують на арені профспілкової діяльності. Ламати стереотипи про профспілковий рух в Україні належить випускникам і випускницям нашої літньої школи, адже профспілки – дієвий і перспективний інститут захисту прав людини.