Відбулася прес-конференція МКП та «Industriall» за участю українських профспілкових обʼєднань

news image

29 березня у приміщенні УНІАН відбулася прес-конференція керівництва Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), глобальної профспілки «IndustriAll», Конфедерації вільних профспілок України та Федерації профспілок України на тему «Гідність для українських робітників: фундаментальні права та гідна праця». Вона була присвячена питанням захисту прав найманих працівників, оплати праці та безпеки праці у світлі падіння соціальних стандартів та рівня життя українців. Прес-конференції передувала місія МКП та “IndustriAll” в Україні, протягом якої представники МКП та «IndustriAll» зустрічалися з керівниками українських профспілкових організацій, а також чиновниками низки міністерств.

Заступник Генерального секретаря МКП Яап Вінен під час свого виступу наголосив на тому, що Україна стикається з величезними труднощами, адже в ситуації життєво необхідного встановлення соціально-економічної стабільності влада вперто ігнорує профспілкові організації як соціальних партнерів. На його думку, зустрічі з чиновниками Міністерства економічного розвитку, Міністерства енергетики та вугільної промисловості та Міністерства соціальної політики продемонстрували, що стратегії розвитку, які пропонуються цими установами – в рамках курсу на приведення соціальної політики України у відповідність до європейських стандартів – за своєю суттю є лише пустими мріями, позбавленими реального змісту, та не несуть у собі практичних можливостей посилення захисту населення і не зустрічають підтримки, в тому числі серед представників парламенту. Пан Вінен поінформував, що у щорічному рейтингу країн за порушенням прав трудящих Україна традиційно опиняється у категорії «5», куди потрапляють країни з найвищими показниками цих порушень. Він також відзначив, що в Україні політичні процеси відбуваються «згори» – процеси, що обслуговують насамперед інтереси бізнесу та олігархії, представники яких знаходяться в депутатських кріслах, тому у представників місії немає сподівань на політиків, міністерства та відомства у питаннях соціальних змін.

Представник МКП також повідомив про найближчі кроки міжнародних профспілкових організацій для покращання ситуації, що склалася в Україні. За його словами, міжнародні профспілки мають намір надіслати листа Прем’єр-Міністру із проханням втрутитися у процеси ігнорування принципів соціального діалогу, а також попередженням про те, що якщо влада й надалі не сприйматиме профспілки як політичну силу, вони змушені будуть вийти на вулицю, адже «гра м’язами», за його висловом – наразі єдиний для них вихід. Ще одним інструментом впливу на ситуацію, за словами пана Вінена, є залучення Міжнародної організації праці як однієї з установ Організації Об’єднаних Націй та інформування міжнародних фінансових інституцій, які співпрацюють з Україною, в тому числі Міжнародного Валютного Фонду, про те, що фінансова допомога, спрямована на розвиток України, опинятиметься у кишенях корумпованих політиків, а відтак не є доцільною. «Можливо після цих дзвіночків уряд зрозуміє, що потрібно змінити своє відношення до того, що відбувається, і врешті решт почне поважати права трудящих у цій країні», – наголосив представник МКП.

Вадим Борисов, регіональний секретар глобальної профспілки «IndustriAll», повідомив про те, що місію представників міжнародних профспілкових організацій в Україні біло ініційовано після отримання інформації про спробу самоспалення Віктора Тріфонова у серпні минулого року. За його словами, місія стала свідком кричущих порушень безпеки праці, наслідком якої стала, зокрема, нещодавня аварія на шахті «Степова» у Львівській області, в результаті якої загинуло 8 шахтарів. У своєму виступі він наголосив, що одним з європейських принципів є безумовне підпорядкування взятим на себе зобов’язанням, в тому числі з боку роботодавців у питаннях виконання умов колективних угод. Пан Борисов також підняв проблему відсутності спадкоємності соціально-політичних зобов’язань, завдяки чому зміна влади у країні призводить до «зникнення» соціального партнера, а також проблему імітації соціального партнерства, в той час як соціальний діалог – одне з ключових питань у сфері побудови стосунків з Європейським Союзом. «Треба, щоб сторони чули одне одного, і щоб досягнуті угоди виконувалися. Це є найголовнішою вимогою, особливо в ситуації, коли Україна в особі уряду і держави проголосила курс на Європейський Союз. Необхідно, щоб норми європейської соціальної моделі застосовувались, і соціальний діалог є одним з підгрунть для вирішення усіх інших питань», – завершив свій виступ пан Босисов.

Голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець повідомив про основні злободенні питання соціального життя Україні: низькі доходи населення, які провокують трудову міграцію за кордон, заборгованості по заробітній платі та її невідповідність зростанню тарифів за комунальні послуги, ігнорування профспілкових організацій при плануванні державного бюджету, а також відсутності розуміння суті та необхідності соціального діалогу з боку населення. Він зазначив, що в Україні щорічно приймаються законодавчі ініціативи, що обмежують або припиняють дію до 50 законів, метою яких є соціальний захист. Він згадав про нещодавно прийнятий Закон № 1774, що докорінно ламає систему оплати праці в Україні і вимагає перегляду колективних угод усіх рівнів, а також проект Трудового Кодексу, автори якого переслідують власні інтереси та інтереси великого капіталу. Профспілковий лідер також подякував закордонним колегам за ретельну роботу протягом місії, зазначивши, зокрема, що саме завдяки їх присутності італійський страйк у локомотивному депо Кременчука відбувся без залучення поліції. Він повідомив про намір звернутися до колег із міжнародних профспілкових організацій із проханням сприяти тому, щоб у червні на Генеральній сесії МОП були заслухані представники української влади, які, за його словами, повинні відчути, «що ситуація, яка склалася в Україні, має виправлятися, що ми маємо чітко розуміти, куди ми рухаємося, що замість конфліктів ми переходимо до соціального діалогу».