Відбувся перший в Україні протест курʼєрів Glovo

news image

Кур’єри Glovo зібралися під київським офісом компанії з акцією протесту у зв’язку з несподіваною зміною планів доставок та тарифного режиму компанії. Тепер кур’єрам доведеться працювати до 100 годин на тиждень за ту ж оплату праці, яку раніше пропонували за 60-80 годин роботи на тиждень. Відбулось суттєве зниження зарплат гловерів, замасковане під додаткову «мотивацію» для виконання більшої кількості замовлень на тиждень.

За словами гловерів, які взяли участь у акції, потрібно працювати понад 50 годин на тиждень, виконуючи щонайменше 50 замовлень, щоб отримувати бонус понад стандартну середню оплату замовлення (40-85 гривень за замовлення залежно від транспортного засобу).

Кілька днів тому «відбулася реструктуризація бонусу в сторону більш активних кур’єрів», гловерам надіслали нові умови роботи, в яких за допомогою системи бонусів (яка по суті нагадує систему штрафів, які є незаконними згідно з чинним законодавством) заохочується виконання 100 замовлень на тиждень (100 годин роботи на тиждень, при тому, що стандартний робочий тиждень містить 40 робочих годин).

«11 годин/день ПН – СБ = ~70 годин, за які ви можете отримати максимальний бонус» – йдеться у розсилці для кур’єрів Glovo.

«Коли завантажуєш додаток, отримуєш рюкзак і починаєш працювати на Glovo, спершу здається, що все йде нормально – замовлення йдуть, рейтинг зростає і бонуси надходять» – сказав один із учасників акції, «Але вже за кілька тижнів роботи стає дуже важко втримати високий рейтинг навіть якщо працюєш по 10-12 годин підряд. Зробив невелику перерву, щоб скористатись вбиральнею, від’їхав від заданого маршруту – і рейтинг уже стрімко летить вниз. А коли в тебе нижчий рейтинг, то і замовлень надходить менше, і виконати необхідну норму для отримання бонусу стає неможливо.»

До того ж, кур’єри скаржаться на повне фізичне та моральне виснаження від постійної потреби підтримувати свій рейтинг. Велосипедисти та піші кур’єри подекуди змушені долати десятки кілометрів за день, протягом багатьох годин поспіль і без відпочинку.

Зайнятість кур’єрів Glovo має ознаки наявності трудових відносин:

  • тривалість робочого часу встановлюється Glovo, робочий час є тривалим та періодичним
  • кур’єрам надається обладнання (рюкзаки) для виконання роботи
  • винагорода за виконувану роботу є єдиним джерелом доходу більшості кур’єрів (тим більше, якщо вони працюють по 11 годин на день)

Відсутність офіційного оформлення трудових відносин з працівниками Glovo є порушенням законодавства про працю. Кур’єри надають свої власні транспортні засоби та є відповідальними за їх устаткування, ремонт, бензин для заправки скутерів, тощо. При нещасному випадку Glovo не несе жодної відповідальності, і за відсутності офіційного оформлення кур’єри не мають жодних соціальних гарантій.

Протести українських гловерів – частина світового руху працівників гіг-економіки, які вимагають визнання своєї праці на законодавчому рівні та урегулювання сервісу на користь працівників. 28 травня 2019-го року гловери Барселони зібралися під штаб-квартирою компанії і спалили свої рюкзаки в знак протесту після того, як у Glovo відмовились платити компенсацію родині загиблого 22-річного кур’єра, якого збила машина при виконанні замовлення.

*Сервіс Glovo відкрився в Україні у листопаді 2018-го року. Через мобільний додаток клієнти можуть замовити будь-який товар невеликого розміру (40x40x30см) вагою до 9 кг.