Закон про запобігання мобінгу: що варто знати?

news image

Вчинення мобінгу (цькування) заборонено законодавством.

Юристка ГО «Трудові ініціативи» Катерина Швець зібрала для вас інформацію про те, що таке мобінг та як йому протидіяти чи запобігти.

Мобінг (цькування) — це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльністьроботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Відтепер законом запроваджується нова можливість для працівника розірвати трудовий договір за власним бажанням у визначений ним строк (ч. 3 ст. 38 КЗпП України) – якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення. Підстава звільнення –  факт мобінгу встановлений судовим рішенням, що набрало законної сили.

У даному випадку виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування (ст. 173 КЗпП України).

Також запроваджується нова підстава для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (п. 12 ч. 1 ст. 40 КЗпП України) – вчинення працівником мобінгу (цькування), встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили.

Ще одна додаткова підстава розірвання трудового договору з керівником підприємства за прояв цькування або бездіяльність та відсутність заходів для його припинення (п. 1-2 ч. 1 ст. 41 КЗпП України). Факт має бути встановлений судовим рішенням, що набрало законної сили.

Скачати слайди можна ТУТ