
Пам’ятка для учасників судового процесу

Одне із важливих прав людини – право на доступ до суду, що передбачає можливість безперешкодного звернення особи до суду за захистом своїх прав. Ми хочемо зосередитися на основних порадах для осіб, які звертаються до суду за захистом своїх прав. Досить часто люди мають сумніви чи потрібно йти до суду, якщо так, то як правильно себе вести під час судового процесу, як подавати документи і так далі. Дана пам’ятка зосереджена на основних питаннях, які можуть виникнути при реалізації свого права на доступ до суду (в рамках цивільного процесу).
Хто має право на звернення за судовим захистом?
У ст. 55 Конституції України вказується, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в установленому порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних прав або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як звернутися до суду?
Існує декілька варіантів подачі процесуальних документів до суду (позовної заяви, клопотання чи будь-якого іншого документу):
За допомогою пошти
Необхідно надіслати документи як рекомендований лист або цінний лист із описом вкладення. Після цього зберігайте чеки про надсилання або інші документи, що підтверджують відправлення документів.
Через канцелярію суду
Ви можете подати документи власноруч у робочий час в канцелярії суду, працівнику суду, який приймає вхідну кореспонденцію та реєструє. Всі документи подаються в двох/ кількох екземплярах (один для суду, інші для сторін, залежно від їх кількості).
Подача в електронному вигляді
У разі наявності електронного цифрового підпису можна скористатися порталом “Електронний суд” (за посиланням – https://id.court.gov.ua/), за допомогою якого можна надіслати в електронному вигляді будь-які документи і матеріали, передбачені процесуальним законодавством, сплатити судовий збір та інші платежі у режимі онлайн, тощо.
- Звертаємо увагу, що за подачу позовної заяви справляється судовий збір. Реквізити для його оплати можна отримати безпосередньо у канцелярії суду або зайшовши на сайт відповідного суду сплатити онлайн. При цьому відповідно до статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Чи можливо представляти себе в суді самому?
Керуючись статтею 58 Цивільного процесуального кодексу України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Таким чином, кожна особа може самостійно захищати свої права та інтереси, при наявності у неї цивільної процесуальної дієздатності – здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов’язки в суді (наприклад, її мають фізичні особи, які досягли повноліття; юридичні особи).
Звертаємо увагу, що під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність.
Як підготуватися до судового засідання?
Важливо взяти з собою документ, що посвідчує особу, а також довідку про місце прописки (у разі наявності паспорта у формі ID – карти). Бажано одягнути ділове вбрання. Приходити до суду необхідно вчасно, а бажано – заздалегідь. Також можна взяти з собою кілька аркушів паперу та ручку або олівець, для нотаток; документи, які стосуються справи, довіреність, та інші необхідні документи.
Перебуваючи в суді, краще перевести мобільний телефон в безшумний режим або вимкнути його взагалі. Необхідно ввічливо ставитись до суддів, працівників апарату суду, інших відвідувачів суду, а також Ваших опонентів. Уникати надмірних емоційних проявів, вести себе стримано.
Пам’ятайте, що не потрібно шукати зустрічі із суддею, оскільки їм заборонено зустрічатися та спілкуватися з однією із сторін чи її адвокатом за відсутності іншої сторони чи її представника. Якщо вам необхідна допомога, зверніться до працівників апарату суду: помічників суддів, секретаря, до працівників канцелярії.
Як поводити себе під час слухання справи?
Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватись порядку судового розгляду.
Особи, присутні в залі судового засідання, повинні встати, коли входить і виходить суд. Рішення суду особи, що присутні в залі, заслуховують стоячи. Учасники судового процесу, інші особи, присутні в залі судового засідання, звертаються до суду та один до одного, дають пояснення, показання, висновки, консультації тощо стоячи. Відступ від цих вимог допускається з дозволу судді.
Учасники судового процесу, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов’язані утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
Не сперечатися із судом. Відповідати на питання правдиво, лаконічно, зрозуміло та голосно, щоб могли почути усі присутні у залі судового засідання.
Учасники судового процесу та інші присутні на судовому засіданні особи звертаються до суду словами «Ваша честь».
Які негативні наслідки порушення правил поведінки в суді?
1. Попередження: за порушення правил поведінки у судовому засіданні.
2. Видалення порушника із зали: за порушення порядку після того, як суд виніс попередження.
3. Штраф або адміністративний арешт: за прояв неповаги до суду.
Як ознайомитися з матеріалами судової справи?
Для ознайомлення з матеріалами справи слід звернутися до канцелярії суду з відповідною заявою. Як правило, можливість ознайомитися з матеріалами справи надається в день звернення із заявою. З матеріалів справи можна робити витяги та знімати копії (наприклад, за допомогою телефона). Забороняється робити написи, видаляти окремі аркуші чи іншим чином їх пошкоджувати.
Таким чином, задля успішної реалізації права на доступ до правосуддя необхідно знати ці прості правила та дотримуватися їх. У разі виникнення питань на конкретних стадіях судового процесу або будь-яких додаткових питань, звертайтесь за консультацією до юристів ГО “Трудові ініціативи”.