Як вдало пройти співбесіду та працевлаштуватися: три поради

analytic image

1. Сміливо подавайте заявки на всі вакансії, які вас цікавлять. Згідно з діючим законодавством, всі професії доступні для всіх потенційних кандидатів на посаду. Звісно, якщо у вас є належні кваліфікації.

Якщо роботодавець говорить вам, що на певну вакансію наймають «лише чоловіків» або «лише жінок», його слова не мають законної підстави.

Ще в грудні 2017-го року було скасовано список із понад 450 професій, у яких було заборонено працювати жінкам. Наприклад, бути дайверкою, керувати поїздами метро чи автобусами було заборонено. Проте уже більше року жінки можуть обирати кар’єру у раніше недоступних, і часто досить високо оплачуваних сферах. Винятком є лише заборона праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду, згідно з Конвенцією МОП №45, яку ратифікувала й Україна.

Якщо у вимогах до вакансії вказано, що кращим кандидатом є жінка чи чоловік певного віку, будьте певні – роботодавець порушує закон. Імовірно, це недобросовісний роботодавець, який ладен порушувати й інші норми трудового законодавства. Не стійте осторонь – подайте скаргу на такі оголошення. Напишіть скаргу Кампанії проти дискримінації, зверніться до центру зайнятості, територіальної державної інспекції з питань праці або подайте позов до суду.

На вашому боці – стаття 11 Закону «Про зайнятість населення»: «Забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, надання відомостей про особисте життя».

2. Чітко та впевнено говоріть про свою кваліфікацію та професійні характеристики.

Якщо під час співбесіди роботодавець задає вам запитання про ваш вік, вашу сім’ю, плани на майбутнє, ваші релігійні погляди, політичні переконання, стан вашого здоров’я, гендерну ідентичність, сексуальну орієнтацію, ваше етнічне походження, ваш майновий стан, місце проживання; якщо у вас запитують про вашу належність до об’єднання громадян, ваш попередній профспілковий чи громадський активізм або участь у діяльності профспілки, то ви не зобов’язані давати відповідь. Посилайтесь на Статтю 2 КЗпП про рівність трудових прав громадян України. Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, таіншими ознаками, не пов’язаними з характером роботи або умовами її виконання.

На вашому боці також Закон України від «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та Конституція України.

3. Працевлаштовуйтесь офіційно. Так ви зможете забезпечити та захистити свої соціальні та трудові права. Досить складно захистити права працівників неформального сектору економіки.

Відносини працівника і роботодавця повинні бути оформлені згідно частини другої статті 24 КЗпП. Працівник, який працює без трудового договору, не має жодних гарантій: ні щодо виплати і розміру зарплати, ні щодо часу праці, відпусток і лікарняних, ні щодо державних соціальних виплат, цей час роботи не зараховується йому в стаж. Наявність трудового договору та наказ роботодавця про прийняття працівника на роботу – хороший початок вашої кар’єри на новому робочому місці.

І наостанок – звертайтесь до юристів ГО «Трудові ініціативи», якщо у вас виникли проблеми чи запитання про законність процесу вашого працевлаштування.

вас може зацікавити

inter

Ейджизм по-українськи або як протидіяти дискримінації за віком

За даними всеукраїнського опитування дослідницького бюро SocioLogist, проведеного за підтримки Європейської комісії, кожен третій українець визнає наявність дискримінації при працевлаштуванні[1], особливо це стосується дискримінації за віком, так званого ейджизму. З даним видом дискримінації можуть стикатися як молодь, так і особи старшого віку. У даній статті хочемо більше зосередити увагу на тих проблемах, з якими стикаються […]