Згідно з «енергетичною стратегією України до 2035 року», всі збиткові державні підприємства вугільної галузі (а таких – більшість) буде закрито до 2025 року.
Приватні вугільні підприємства також переживають не найкращі часи через нестачу внутрішнього попиту на вугілля. Глобальний перехід на відновлювані джерела енергії наздоганяє і Україну. На сьогодні, більшість розвинених держав активно намагаються скоротити викиди парникових газів та поступово відмовляються від видобування вугілля, при цьому трансформуючи економіку вугільних регіонів таким чином, щоб створити нові робочі місця для людей, які втратили свою звичну роботу.
Це означає, що рано чи пізно, за рік або десять років, більшість українських шахт, у тому числі й містоутворюючі підприємства, зникнуть.Коли перестануть працювати шахти, то вслід за ними закриються школи, дитсадки, лікарні, постраждають цілі громади. Люди залишаться без роботи, і це спонукатиме до внутрішньої і зовнішньої трудової міграції.
Існуючий досвід закриття шахт в Україні не подає надій на те, що держава втілюватиме ефективні програми соціально-економічної підтримки шахтарських громад. Тим більше, не варто покладатися лише на одне підприємство, одного роботодавця, або лише державу у вирішенні проблеми.Тому ми намагаємося знайти шляхи підтримки шахтарських громад уже сьогодні. Однією з ідей, яка допоможе створити нові робочі місця в регіоні і водночас підтримати громаду є соціальне підприємництво.
Йдеться про підприємства, створені громадою, які використовують свої прибутки на користь громади.Яскравим прикладом соціального підприємства є Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ресторан UrbanSpace 100 був створений на спільні кошти 100 меценатів-співзасновників. Співзасновники-співвласники Urban Space 100 використовують прибутки ресторану для підтримки місцевих громадських проектів.
Таким чином, соціальне підприємство водночас і допомагає створити робочі місця, і працює на користь місту. Прикладів подібних підприємств безліч.
І вже зовсім скоро ми поговоримо про соціальне підприємництво та обговоримо можливості використання різноманітних моделей соціального підприємництва для підтримки справедливої трансформації шахтарських регіонів.
Спікерки:
Аліна Бочарнікова, Координаторка з розвитку соціального підприємництва у Future Development Agency, сертифікована тренерка та консультантка з соціального підприємництва.
Марта Гладка, координаторка програми Urban Space.
Захід відбудеться за підтримки Центру Солідарності в Україні та Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні