Контракт закінчився: як вчителів-пенсіонерів “ніхто не звільнятиме”

analytic image

“Вчителі-пенсіонери продовжать працювати” – саме під такою назвою прес-служба правлячої партії “Слуга народу” опублікувала заяву голови Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергія Бабака.  

Парламентар пояснює, що вчителів-пенсіонерів ніхто не звільнятиме. Єдиною зміною для вчителів та директорів шкіл буде переведення на строковий контракт.  Держава замовлятиме в них вчительські й управлінські послуги, укладатиме трудову угоду, де засвідчуватиме готовність за це платити. На думку голови Комітету, такий контракт надає додатковий захист вчителям та стимулює працівників виконувати свою роботу відповідальніше.

Проте, чи дійсно на практиці передбачається додатковий захист, а чи здійснюється дискримінація за ознакою віку?

Вчителі неоднозначно сприйняли таке переведення. В коментарях до публікації вже можна побачити їх обурення: 

До юридичної клініки ГО “Трудові ініціативи” також зверталися вчителі з різних регіонів України, які також постали перед вибором переведення на строковий трудовий договір або звільнення. 

Такі зміни були запроваджені новим законом “Про повну загальну середню освіту”, який набув чинності 18 березня 2020 року. У його прикінцевих та перехідних положеннях визначено обов’язок керівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти до 1 липня цього року припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками-пенсіонерами, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору – звільнення за ч.9 ст.36 КЗпП. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися трудові договори строком від одного до трьох років. 

Профспілка працівників освіти і науки України неодноразово виходила на протести та зверталася до парламентарів, аби не дати закону вступити в силу. Проте думка освітян не була почута. Також профспілка звернулася до Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини щодо внесення нею конституційного подання до Конституційного суду України щодо неконституційності прийнятих змін. 

До того ж, 19 березня до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту». 

Переведення працівників на строкові трудові договори та контракти не нове явище для України. В 2016 році контрактна форма роботи була запроваджена у сфері культури. До того ж, спроби широкого застосування контрактів були і в проектах Трудового кодексу, останній з яких (“98 статей” – проект 2708) взагалі пропонував якомога частіше застосовувати строкові трудові договори, аби домогтися більшої гнучкості на ринку праці. 

На думку юристів ГО “Трудові ініціативи”, у випадку з вчителями-пенсіонерами наявний факт дискримінації за віком – ейджизму. 

Відповідно до ст.6 Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” всі особи незалежно від їх певних ознак мають рівні права і свободи, а також рівні можливості для їх реалізації.

Згідно з п. 5 Рекомендації Міжнародної організації праці «Щодо літніх працівників» № 162 літні працівники  без  дискримінації  за  віком  повинні користуватися рівністю можливостей та ставлення нарівні  з  іншими працівниками. 

У Рекомендації МОП 166 зазначається, що однією із гарантії масштабного укладання строкових трудових договорів мають стати обмеження застосування строкових трудових договорів випадками, коли, враховуючи рід майбутньої роботи або умови її виконання, а також інтереси працівників, ці трудові відносини не можуть встановлюватися безстроково. Масове використання строкових трудових договорів суперечить низці міжнародних документів, зокрема директиві ЄС 1999/70/ЄС (пріоритет стабільних відносин) та Конвенції Міжнародної організації праці №158 (неможливість припинення трудових відносин без обгрунтування).

вас може зацікавити

inter

Аналіз проекту Кодексу України про працю № 2410-1 (доопрацьованого)

Автори: юристи ГО “Трудові ініціативи” Інна Кудінська та Георгій Сандул  Раніше ми писали про проекти нових трудових кодексів № 2410 та № 2410-1. Втім, 27.11.2019 було подано оновлену версію проекту № 2410-1. Даний текст суттєво відрізняється від попередньої версії законопроекту і містить важливі удосконалення гарантій та механізмів захисту найманих працівників. Зокрема можна виділити наступні позитивні […]