Неофіційне працевлаштування: як захистити свої права

analytic image

З даної теми написано чимало статей, проте на превеликий жаль, значна кількість працівників так і продовжує працювати неофіційно або ж при працевлаштуванні не оформлена належним чином. Досить часто працівники самі не знають, якою є правильна процедура прийняття на роботу. Звичайно, це не їхній прямий обов’язок слідкувати за цим, проте важливо знати свої права та законодавчі нюанси, щоб не стати неофіційним працівником. У зв’язку з цим вважаємо за потрібне нагадати про безпосередні права працівників при працевлаштуванні, роз’яснити, які наслідки має неофіційне працевлаштування, та як себе захистити у разі, якщо все ж таки працюєте неофіційно. 

Зауважимо, що офіційне працевлаштування гарантує працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки та лікарняні, мінімальні гарантії оплати праці та інші передбачені трудовим законодавством належні умови праці, правові, економічні, соціальні гарантії. Всього цього позбавлені працівники, які працюють неофіційно.

Що потрібно знати при працевлаштуванні на роботу?

Порядок кадрових дій при прийнятті на роботу є важливим, оскільки, перш за все, від цих дій залежить, чи приймають працівника на роботу офіційно.

При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

Роботодавець зі свого боку видає наказ (розпорядження) про прийняття на роботу та повідомляє та повідомляє територіальні податкові органи про прийняття на роботу працівника.

Важливо! Також з працівником може укладатися письмовий трудовий договір Проте необхідно знати, що видача наказу (розпорядження) про прийняття є все одно обов’язковою. З даним документом працівника ознайомлюють під підпис і він зберігається в особовій справі. Рекомендуємо відразу робити копію наказу або його фото. 

При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.

Які головні відмінності офіційного та неофіційного працевлаштування/ Які наслідки неофіційного працевлаштування

Як працівнику перевірити сплату ЄСВ роботодавцем: інструкція

 Іноді трапляються ситуації, коли самі працівники не знають, що вони неофіційно працевлаштовані, адже при прийомі на роботу подали всі необхідні документи, трудову книжку. Даний факт випадково виявляється, коли працівник звільняється, а в його трудовій книжці відсутній запис про роботу, або коли перевіряє сплату роботодавцем єдиного соціального внеску.

 Важливо! Рекомендуємо час від часу перевіряти сплату ЄСВ роботодавцем, щоб бути впевненими, що даний внесок сплачується регулярно і там відсутня заборгованість.

За допомогою порталу Пенсійного фонду України (далі – ПФУ), в якому можна отримати інформацію про трудову діяльність, наявний страховий стаж, суми внесків сплачених до ПФУ та розмір заробітної плати, а також подати заявку на отримання пенсії (при досягненні відповідного віку та страхового стажу) та одержати витяг з Реєстру застрахованих осіб.

На сьогодні існують наступні способи авторизації/реєстрації на порталі:

  1. За електронним цифровим підписом (ЕЦП), який можна отримати в державній податковій службі або будь-якому іншому акредитованому центрі сертифікації ключів, а також в сервісі, наприклад, Приват 24 від Приватбанку та деяких інших банках;
  2. За логіном та паролем, які можна отримати у відділенні ПФУ, взявши з собою паспорт, ідентифікаційний код та заповнивши відповідну заяву. Після заповнення заяви, громадянин отримує Реєстраційний код (код заяви). Цей код необхідний для реєстрації на Порталі. Тобто, його потрібно зберігати в таємниці до моменту закінчення реєстрації. Завершити реєстрацію можна в будь-який момент, зайшовши на Портал в мережі Інтернет;
  3. Шляхом ідентифікації в сервісі ID GOV UA, який включає в себе ідентифікацію за ЕЦП, за мобільним телефоном (Mobile ID) або шляхом банківської ідентифікації в одному з 27 банків України (Bank ID).

У випадку відсутності доступу до інтернету, працівник також може звернутись за отриманням витягу з Реєстру застрахованих осіб до відділення ПФУ, взявши з собою паспорт та ідентифікаційний код.

Куди звертатись неофіційно працевлаштованому працівнику, якщо його права порушують

У разі якщо з якихось причин особа таки працює неофіційно і її трудові права порушуються пропонуємо можливі варіанти дій: 

  • Звернення до роботодавця

Скласти письмове звернення/заяву на ім’я директора підприємства, у якому зазначити про конкретні факти порушення трудових прав, в чому вони полягають. За можливості зареєструйте дану заяву на підприємстві. А також обов’язково відправте це звернення рекомендованим листом, чеки про відправку зберігайте. Якщо є офіційна електронна пошта також можна надіслати нею. 

Важливо! Якщо немає можливості звернутися до юриста для фахового написання такої заяви із посиланнями на норми законодавства, відповідальності, то потрібно відправити хоча би звернення із вказаними фактами порушень, у разі чого це буде доказом того, що ви звертались задля врегулювання ситуації. 

  • Звернення до Державної служби з питань праці

Звернутися до Державної служби з питань праці та повідомити про наявне порушення, оскільки саме до їх повноважень входить питання неофіційної зайнятості. Працівник може подати електронне звернення шляхом заповнення форми. Також є можливість підготувати письмове звернення та відправити рекомендованим листом на адресу Державної служби з питань праці, яка знаходиться у області, де працює працівник. Контактну інформацію територіальних органів можна переглянути за посиланням

Важливо! До кола завдань та повноважень Держпраці не входить зобов’язати роботодавця чи змусити його одразу оформити працівника офіційно, проте за результатами інспекційного відвідування буде складено припис про усунення порушень та притягнення до відповідальності. Дані дії можуть стати поштовхом до припинення правопорушень і відновлення порушених прав або ж таке звернення буде ще одним доказом того, що порушуються трудові права і це можна використати у разі необхідності в суді.

  • Звернення до суду

Звернутися до суду із позовною заявою. У такому разі предметом позову буде встановлення факту перебування у трудових відносинах. Також є можливість вимагати нарахування та сплати єдиного соціального внеску за період роботи.   

Важливо! Потрібно зауважити, що цей перелік дій є узагальненим, оскільки кожна ситуація може супроводжуватися певними індивідуальними обставинами та фактами. У будь-якому випадку, якщо особа неофіційно працевлаштована потрібно зібрати якомога більше доказів цього. Це можуть бути фотографії з робочого місця, свідчення колег, докази виконання тієї чи іншої роботи в рамках трудової  діяльності тощо.

У разі необхідності юристи ГО «Трудові ініціативи» можуть допомогти підготувати працівнику всі відповідні звернення.

author

Катерина Швець

author

Надія Йолкіна

вас може зацікавити

inter

Виходимо з тіні? Розбираємося з ознаками трудових відносин

Не секрет, що більшість ІТ-працівників працюють саме за цивільно-правовими договорами та оформлені як фізичні особи-підприємці, аби претендувати на спрощену систему оподаткування