Особливості розірвання трудового договору під час воєнного стану

analytic image

Розірвання трудового договору з ініціативи працівника

При звільненні за власним бажанням працівник зобов’язаний попередити роботодавця у письмовій формі за два тижні до запланованого звільнення.

Важливо! У разі звільнення працівника з поважних причин (переїзд, вагітність, тощо)  роботодавець зобов’язаний звільнити працівника, у строк, який він просить у заяві. Також це правило застосовується у разі якщо підприємство розташоване у районах бойових дій та існує загроза для життя і здоров’я.

Чи може роботодавець відмовити працівнику у звільненні з власної ініціативи?

Так, якщо робота працівника за трудовим договором зумовлена примусовим залученням до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, або його залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця 

Роботодавець має право розірвати трудові відносини із працівником в тому випадку, якщо на це є дійсно підстава, і вона передбачена трудовим законодавством. 

Звертаємо увагу! Звільнення має відбуватись з дотриманням чіткої процедури, яка регламентована законодавством.

Важливо! Зміни на період дії воєнного стану.

Якою буде дата звільнення у випадках наведених вище?

У таких випадках датою звільнення буде перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність (лікарняний листок), або перший робочий день після закінчення відпустки.

Окрім цього, у період дії воєнного стану попередня згода виборного органу первинної профспілкової організації не застосовується при звільненні працівника, який є членом профспілки. Виняток! Крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.

Також звертаємо увагу, що запроваджується нова підстава розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, а саме неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (ч. 1 п. 6 ст. 41 Кодексу законів про працю).

Також важливо, що якщо є можливість запровадити дистанційну роботу для працівників, то це не дає право їх звільняти за п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП — оскільки не виконується така умова для звільнення, як «неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором».

author

Катерина Швець

вас може зацікавити

inter

Стажування чи випробування при прийомі на роботу: як правильно?

Досить часто при прийомі на роботу працівнику влаштовують стажування. Але чи правомірні такі дії роботодавця? У яких випадках може бути стажування? Що варто знати працівнику?

inter

Лайфхаки: звільнення за угодою сторін або звільнення за власним бажанням

Процедура звільнення не завжди є приємною і досить часто викликає чимало питань, зокрема як краще звільнитися за власним бажанням чи за угодою сторін, у чому різниця між даними причинами звільнення. Відповідаємо на часті питання, які виникають при звільненні за угодою сторін або звільнення за власним бажанням.  Що слід знати при звільненні за власним бажанням? Якщо […]