Особливості статусу безробітного у період воєнного стану

analytic image

Війна в Україні спричинила закриття багатьох підприємств, що у свою чергу спровокувало хвилю безробіття. Велика кількість працівників втратили своє робоче місце та можливість отримувати заробітну плату. Саме тому працівникам необхідно знати особливості набуття статусу безробітного на сьогодні. 

Хто може отримати статус безробітного?

Перш за все слід зазначити, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного може набути:

  1. особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи;
  2. особа молодша 16 років, яка працювала і була звільнена у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності штату;
  3. особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу.
  4. одинока мати (батько), яка (який) здійснює догляд за дитиною з інвалідністю та один з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновитель, опікун, піклувальник дитини з інвалідністю підгрупи А, які відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” мають право на призначення надбавки на догляд за дитиною.

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна, ставши на облік у центрі зайнятості.

Важливо! На період дії воєнного стану статус безробітного надається особі з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою.

Як зареєструватись в центрі зайнятості, якщо особа перебуває на безпечній території? 

У разі якщо особа перебуває на території, де не ведуться бойові дії, в такому разі діє загальний порядок постановки на облік в центрі зайнятості, що не має ніяких особливостей.

Звернутися за реєстрацією можливо до будь-якого центру зайнятості, незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування). 

Звертаємо увагу! Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття мають застраховані особи.  Сюди включаються як працівники, які працюють на умовах трудового договору (контракту), так і ті, хто виконують роботу на умовах  цивільно-правового договору. 

Як зареєструватись в центрі зайнятості, якщо особа перебуває на території, яка є тимчасово окупованою, або де ведуться бойові дії?

З урахуванням того, що на деякі території є тимчасово окупованими, або де ведуться бойові дії реєстрація безробітного можлива:

  • особисто до будь-якого центру зайнятості;
  • через «Портал Дія» або через мобільний додаток «Порталу Дія»;
  • засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості або за допомогою технічних засобів електронних комунікацій з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті (детальні рекомендації щодо подання заяви засобами електронного зв’язку викладені у Постанові КМУ від 30 березня 2023 р. № 446).

Тобто, під час воєнного стану особа, яка перебуває на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), може звернутися до будь-якого центру зайнятості будь-якими доступними їй засобами комунікації, у тому числі електронними, із заявою про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного.

Звертаємо увагу! Під час першого фактичного відвідування зареєстрованим безробітним центру зайнятості, в якому він зареєстрований, після припинення чи скасування воєнного стану  необхідно подати документи: 

  • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред’являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
  • документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документа або дубліката);
  • відповідний військово-обліковий документ (наприклад, для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного).

Що робити якщо особа не має документів, які небхідні для реєстрації безробітного? У разі відсутності під час воєнного стану у внутрішньо переміщених осіб, а також осіб, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, документів, необхідних для реєстрації їх як безробітних, центр зайнятості отримує відомості про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) із відповідних електронних реєстрів. 

 Особа, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання відповідних документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю даними особам призначається у мінімальному розмірі.

Чи зберігається виплата допомоги по безробіттю, якщо людина евакуювалася з місця, де ведуться активні бойові дії? У разі зміни місця перебування через активні бойові дії, припинення реєстрації в службі зайнятості не відбувається.

Особа може звернутися до центру зайнятості за місцем свого поточного проживання для пошуку роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю.

Взагалі виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, центру зайнятості за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів.

Розмір допомоги по безробіттю 

Умови, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю визначений статтями 22 та 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж сім місяців, то допомога по безробіттю визначається наступним чином: 

Також необхідно враховувати, що:

  • Максимальний розмір допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року (з 1 січня 2023 року – 6700 грн).
  • Мінімальний розмір допомоги по безробіттю (у разі якщо у працівника  не достатньо стажу) становить 1000 гривень.

Звертаємо увагу! Тривалість виплати допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану не може перевищувати 90 календарних днів (для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів).

Припинення виплати допомоги по безробіттю

Виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі:

  1. закінчення строку її виплати (з наступного дня після закінчення строку виплати);
  2. припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 р. № 446;
  3. призначення допомоги по вагітності та пологах (з дня набуття права на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до медичної довідки).

Звертаємо увагу! На період дії воєнного стану центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного у разі відмови від виконання суспільно-корисних робіт, які запроваджуються на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 753 «Про затвердження Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану».

author

Катерина Швець

author

Надія Йолкіна

вас може зацікавити

inter

Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості – все, що потрібно знати

Продовження карантину та запровадження нових карантинних обмежень, на жаль, призводить до ситуацій, коли підприємства змушені припинити свою діяльність, і відповідно звільняти працівників

inter

Карантин: допомога по безробіттю

Виплати по безробіттю, допомога по частковому безробіттю, як розмежувати дані види, які умови отримання – ці та багато інших питань на сьогодні постають перед працівниками. Так, за даними Державного центру зайнятості на кінець квітня було зареєстровано приблизно 457 тисяч безробітних і в умовах карантину ця цифра постійно зростає.  На сьогодні існує два основні види допомоги, […]