Припинення дії трудового договору через центр зайнятості. Хто має право?

analytic image

З початком повномасштабної агресії велика кількість підприємств постраждали від бойових дій, а багато працівників змушені були евакуюватися до іншої місцевості. Проте не всі працівники встигли припинити трудові відносини з попереднім роботодавцем. Чинне законодавство дає відповіді, що робити в такій ситуації.

Хто має право припинити трудовий договір через центр зайнятості?

В Україні діє базовий нормативно-правовий акт, який встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон).

Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ч. 1 ст.1 Закону).

Внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір(інший вид зайнятості) відповідно до пункту 1 статті 36, статей 38, 39 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору (абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону).

Коли трудовий договір вважається припиненим?

Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання заяви внутрішньо переміщеної особи.

Центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це:

-роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);

-територіальний орган Пенсійного фонду України;

-територіальний орган Державної податкової служби.

Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття (абз. 4, 5 ч. 4 ст. 7 Закону).

Важливо! У період дії воєнного стану статус безробітного надається особі з першого дня її реєстрації у центрі зайнятості.

Отже, у разі відсутності зв’язку з роботодавцем або якщо підприємство зруйновано, внутрішньо переміщені особи мають право припинити трудові відносини через центр зайнятості шляхом подання заяви на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.

author

Аліна Музиченко

Юристка ГО "Трудові ініціативи"

вас може зацікавити

inter

Лайфхаки: звільнення за угодою сторін або звільнення за власним бажанням

Процедура звільнення не завжди є приємною і досить часто викликає чимало питань, зокрема як краще звільнитися за власним бажанням чи за угодою сторін, у чому різниця між даними причинами звільнення. Відповідаємо на часті питання, які виникають при звільненні за угодою сторін або звільнення за власним бажанням.  Що слід знати при звільненні за власним бажанням? Якщо […]

inter

Жити по-новому: додаткові підстави для звільнення

12 грудня у Верховній Раді було зареєстровано проект закону 2584 про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав для звільнення