Про зелений горошок та трудові права

cat image

Нині з’явилися новини про те, що мережеві магазини почали відмовлятися від продукції французького бренду Bonduelle, одне з відділень якого підтримує російську армію, яка напала на Україну.

І от здається мені, що це дуже добре, що в публічному просторі нарешті голосно почало звучати слово “бойкот”.

В умовах війни ми обмежені у праві на проведення страйків та мирних зібрань (що абсолютно логічно), але подібні акції щодо когось шкідливого і, особливо, недобросовісних роботодавців — ніхто не забороняв, і це можна робити навіть із мінімальними ресурсами.

Звернемося до історії: такий ефективний спосіб профспілкової боротьби як бойкот завдячує своєю назвою цілком конкретному поганому чуваку з XIX століття — Чарльзу Бойкотту.

Цей персонаж мало того, що був лихим і злобним ділком, але й був ще англійським керманичем Ірландії, тобто — колоніальним чинушою.

І у 1880-х він почав боротися із страйком працівників, які відмовилися збирати для нього врожай, вимагаючи підвищення оплати праці. На це Земельна Ліга Ірландії відповіла кампанією тотальної соціальної ізоляції Бойкотта: сусіди перестали з ним розмовляти, магазини відмовлялися обслуговувати, ба навіть у церквах люди не сідали поряд і не розмовляли з ним.

Зрештою добро, як завжди перемогло, а для нас залишився метод боротьби, названий на честь цілком конкретного персонажа.

Мораль — забанити в публічному просторі можна не тільки банки із зеленим горошком, виробники якого підтримують агресора. Можна це провертати і з будь-якими іншими компаніями, які, наприклад, не виплачують зарплату, порушують трудове законодавство тощо. Адже будь-який наступ на трудові права — є підривом національної безпеки, адже людям треба щось їсти, щоб допомагати обороні.

Тож ім’я Чарльза Бойкотта та метод бойкоту з огляду на сьогоденні можливості засобів соціальної комунікації може стати вагомим аргументом для кожного?

Георгій Сандул
директор ГО «Трудові ініціативи»

вас може зацікавити

cat

10 причин створити профспілку (або вступити до існуючої)

Ми проводимо більшу частину свого свідомого життя на роботі, віддаємо розумові, емоційні та фізичні ресурси для того, щоб зробити світ навколо нас трішечки кращим. Що ми отримуємо натомість? ‘Лідери думок’ із корпоративного сектору дедалі більше намагаються переконати нас, що результат – це вже значна винагорода, але ж нею неможливо заплатити за оренду квартири чи прогодувати родину. […]

cat

Солідарність проти реальності: 5 креативних способів висловити протест

Свобода мирних зібрань захищена статтею 39 Конституції України, статтею 11 Європейської Конвенції про захист прав людини, а заборонити мирне зібрання може лише суд у випадку реальної загрози здоров’ю населення або правам і свободам інших людей. Формати мирних зібрань можуть бути різними – збори, мітинги, походи, демонстрації, марші. Перелік форм мирних зібрань не є вичерпним, а […]